Stranger Things Od Krotitelů duchů k Vetřelcům - všechny odkazy ze druhé série Stranger Things

Od Krotitelů duchů k Vetřelcům - všechny odkazy ze druhé série Stranger Things

Od Krotitelů duchů k Vetřelcům - všechny odkazy ze druhé série Stranger Things

Už jste dokoukali druhou sezónu Stranger Things? Pokud ano, ponořte se s námi za tajemstvím odkazů a citací na osmdesátkové filmy, komiksy, knihy a hry, kterými se druhá řada podobně jako ta první jen hemží.

37 0
2.11.2017

V citacích se zaměříme hlavně na ty popkulturní fenomény, které mají víc než drobné pomrknutí (viz TERMINÁTOR v kinech) a hrají roli i ve vývoji děje. Ideálně ve spojení s rokem 1984, kdy se druhá sezóna odehrává. Jinak bychom měli tento seznam klidně i trojnásobný. A také prozatím vynecháme písničky, ty by nám to nafoukli na desetinásobek. Ještě znovu varujeme – následují větší než malé spoilery – takže čtení je na vlastní riziko.

První série Stranger Things začíná partičkou stolní hry Dungeon & Dragons, díky které se seznámíme s hlavní čtveřicí. Postava Demogorgona také předpovídá, co se bude dál dít, kdo bude unesen a nakonec dá jméno i hlavní příšeře. Podobný styl najdeme také v úvodu druhé řady, kde kluci hrají na automatu DRAGON'S LAIR. Dustin se ve hře snaží zachránit princeznu Daphne, což se mu nepovede, a Lucas si z něj utahuje. Celé to připomíná jejich následný boj o přízeň nové dívky Maxine. Řeč je také o dalších dvou hrách a obě mají v sobě skryté vtípky – DIG DUG je hra na schovávanou v úzkých tunelech (viz závěrečné epizody v podzemí) a v CENTIPEDE musí hráči bojovat s velkou stonožkou, která se rozpadá na menší kusy (stejně jako hlavní monstrum a jeho příšery).


Jednou z nových postav ve druhé sérii je také Murray Bauman, novinář posedlý konspiracemi. Tvůrci se při popisu jeho charakteru rádi odkazují na hrdiny z filmů jako VŠICHNI PREZIDENTOVI MUŽI, tedy novinářská esa, která sejmula tehdejšího republikánského prezidenta Richarda Nixona kvůli špehování demokratických konkurentů. Nicméně osmdesátá léta byla plná soubojů amerických a ruských špiónů a téma “Sověti v USA” bylo i v posledním desetiletí studené války stále žhavé. Nejdále šel v tomto směru film RUDÝ ÚSVIT, který popisuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby Sověti přepadli malé americké městěčko. Rok uvedení filmu? 1984.

Nová dívka ve městě se jmenuje Maxine, ale sama používá přezdívku Max a do her potom přezdívku Mad Max. Tedy stejně jako slavná, podobně rebelská a drsná postava z filmové série MAD MAX. Ta měla v roce 1984 zatím dva díly. Zatímco první byl v USA uveden jen v malém rozsahu a o rok později než ve své domovské Austrálii, pokračování z roku 1981 už byl regulérní hit. Jenže protože nikdo neznal první díly, byl uváděn Šílený Max 2 v USA jako ROAD WARRIOR (Bojovník silnic), bez nějaké větší návaznosti na jedničku. Takto jednou Maxine osloví ve druhé sérii i Dustin – volá na ni “Road Warrior”. Své nové přezdívce dostojí v závěru, kdy sedne za volant Steveova auta a pořádně ho rozjede. Maxin bratr Billy vypadá pro změnu úplně stejně jako rebel Billy z klasické teen komedie ELIÁŠŮV OHEŇ a má nástup jako hlavní postava z filmu ZTRACENÍ CHLAPCI (o dvojici mladíků, co honí upíry).

Nejviditelnější citace celé druhé sezóny samozřejmě patří filmu KROTITELÉ DUCHŮ, který v roce 1984 ovládl americká kina. Není divu, že hlavní čtveřice vyrazila na Halloween jako parta střelených vědců z Krotitelů duchů a že se tak dlouho hádají, kdo z nich bude ten nejoblíbenější – Venkman. O tom, že to není jen tak samoúčelná reference, svědčí celá následná scéna s chycením malého monstra, kterému Dustin začne přezdívat d’Artagnan (jako čtvrtý mušketýr ze slavného románu TŘI MUŠKETÝŘI) a chytí ho do falešné krabičky podobně jako Krotitelé duchů chytali příšery do té své opravdové.

Další populární film roku 1984 pronikl do Stranger Things jen v nepatrné citaci. Malé monstrum, které si Dustin na chvíli ochočí, připomíná tak trochu zápletku filmových GREMLINS. I tam ochočená příšerka vypadá zpočátku roztomile a podobně jako on se bojí světla, ale jakmile dostane najíst, změní se v řádící potvoru, která se nezastaví před ničím.

Vývoj malé potvůrky v obrovské monstrum kopíruje velmi věrně vývojový cyklus filmu VETŘELEC. I tam vše začíná z “břicha”, i když vazbu mezi slimákem vyzvraceným na konci první sezóny Willem a nalezeným plazem z druhé sezóny tvůrci nepotvrdili. Ale ani nevyvrátili. Další vývoj už je ale očekávaný. Monstrum postupně roste do další fáze a zanechává za sebou krvavou spoušť. Prskající Dustinova kočka možná také připomíná Jonesyho právě z Vetřelce. Hodně citací najdete ve druhé sérii také z pokračování s názvem VETŘELCI. Podobně jako v případě LV-426 i tady se autority snaží incident sami vyřešit a “zamést pod koberec”, nicméně se jim to ošlivě vymkne a příšery brzy opanují celý areál. První útok demogorgonů v tunelech díky postupně zhasínajícím obrazovkám vojáků (a pípání detektoru!) prakticky přesně kopíruje první útok vetřelců. A nejkrásnějším pomrknutím je poté obsazení Paula Reisera do role doktora Owense, který se snaží být stejně úlisně přátelský jako jeho Burke ve Vetřelcích. Mimochodem, také se poprvé objeví, jak sedí u nemocničního lůž­ka.

Už první sezóna Stranger Things hodně připomínala dobrodružný film ROŠTÁCI z roku 1985. Ve druhé sérii získává tato parafráze zcela jiný rozměr. Nového přítele Joyce, sympatického tlouštíka Boba Newbyho, totiž hraje Sean Astin. Současná generace ho sice zná především jako Sama Křepelku z trilogie Pán prstenů, Astin však prorazil už jako dětský herec – ano, právě jako jeden z účastníků dobrodružné výpravy za pirátským pokladem ve filmu Rošťáci. V pátém díle také najdete roztomilou referenci na tuto výpravu a to, když Bob pomáhá rozluštit Willovy kresby. Sám se usměje nad mapou a říká “A tady je schované co? Pirátský poklad?”

Slavný horor VYMÍTAČ ĎÁBLA, kde malou dívku Regan posedne ďábel, se dočkal několika citací ve druhé sezóně Stranger Things. Willovo podivné chování také nemá zpočátku příliš odezvu u lékařů, a to i přestože se podobně jako ve Vymítači ďábla snaží matka doktory k diagnóze donutit všemi možnými urážkami. Jak Willova moc stoupá a postupně se mění v ďábla, dochází k podobnému vývoji jako u Regan. A nakonec se dočkáme i kompletního vymítání, kde sice chybí příslušnici církve, nicméně Will je také upoutaný na lůžko a jeho přátelé se snaží za každou cenu (včetně pálení ohněm) dostat “dábla” z těla ven.

Na čtení záhadných knih vyvolávající duchy ani na motorovou pilu v ruce hláškujícího drsňáka se ve Stranger Things nedostalo, ale dvě drobná pomrknutí na kultovní horory SMRTELNÉ ZLO od Sama Raimiho tam najdeme. Sklep Hopperovy chaty, kde Eleven objevuje jeho staré složky, objevujeme podobně jako sklep pod osudovou chatou ve Smrtelném zlu. A kořeny, které se omotávají v tunelech okolo Hoppera a posléze i dalších postav, také hodně připomínají podobné ďábelské výhonky z The Evil Dead.

Na legendární hororová monstra se ve Stranger Things moc nedostalo, ale přeci jen dvě malé zmínky můžeme najít. Bob je na Halloween oblečený jako Dracula, což samo o sobě není nic speciálního, ale fakt, že jeho partnerkou je v této scéně Winona Ryder, která patrně v nejlepší adaptaci DRACULY (z roku 1992) hrála mladou Draculovu oběť Mínu, už by něco mohlo znamenat. A druhým slavným monstrem je FRANKENSTEIN, který se mihne ve své klasické verzi z roku 1931 coby televizní pořad, který sleduje na Halloween v televizi Eleven.

Hororům v polovině osmdesátých let vévodila hlavně trojice Michael Myers (Halloween), Jason Vorhees (Pátek třináctého) a Freddy Krueger (Noční můra v Elm Street). Nejlepšího pomrknutí se dočkal HALLOWEEN, za Myerse se na Halloween převlékne Max. S NOČNÍ MŮROU V ELM STREET už je to pro pozornější diváky, každopádné Nancy se nejmenuje Nancy náhodou, tak se jmenovala i hlavní hrdinka v první Noční můře. A víte, co v tom filmu podnikne? Plánuje, že přespí u kamarádky Tiny. A kde se koná párty, kam se přijdou Nancy a Steve opít? Ano, u Tiny. Mimochodem, jejich převlek také není náhoda, jdou oblečení jako Tom Cruise a Rebecca De Mornay z filmu RISKANTNÍ PODNIK. Pro Jasona zatím nic nezbylo, možná příště?

Sedmá epizoda, která odbočí od hlavního děje a věnuje se jen Eleven, má v sobě dvě hlavní komiksové citace. Hlavní partička odpadlíků velmi připomíná podobnou partu z komiksu THE INVISIBLES, na stěnách jejího úkrytu také najdete několik odkazů na reálie z tohoto komiksu. Mnohem zásadnější je celý výcvik Kali a Eleven, který připomíná X-MEN. Fanouškům komiksu připomene ságu Dark Phoenix, která popisuje proměnu Jean Grey v mocnou a zlou sílu. Ve filmových adaptacích tento zlom, podobný jako málem zažije Eleven, částečně popisuje třetí díl a bude se mu zřejmě hodně věnovat další film plánovaný na rok 2018. Nejlepší citací scény s pohybujícím se vlakem tak bude zatím velmi podobný úryvek z První třídy, kdy se něco podobného snaží provést Profesor X a Magneto.

V jedné z epizod první sezóny čte Hopper své umírající dceři v nemocnici knihu Anne of Green Gables (česky ANNA ZE ZELENÉHO DOMU). Stejnou knihu čte Hopper také Eleven, když ji schová na začátku druhé sezóny u sebe v chatě. Mimochodem, hrdinka této knížky kromě jiného touží po šatech s nadýchanými, trochu ohrnutými rukávy. A můžete třikrát hádat, jaké rukávy má Eleven na šatech, ve kterých dorazí na závěrečný vánoční ples. Ještě si povšimněte modré stužky, kterou má na plese omotanou Eleven kolem levé ruky. Je to ta samá, kterou Hopper nosil celou první sezónu jako vzpomínku na svoji zemřelou dceru Sáru.

Slavnou knihu TO od Stephena Kinga parafrázuje už první sezóna Stranger Things, ta druhá v příběhu několika malých dětí bojujících proti přízraku na malém městě pokračuje. To ale není jediná spojka – v nové filmové adaptaci To hraje podobně jako v seriálu Finn Wolfhard. Zatímco ve Stranger Things ho známe jako slušného a obětavého Mikea Wheelera, v To si zahrál Richieho Toziera. Jeho specialitou je neustále nadávání a lavina sprostých slov, což se promítlo i do natáčení druhé série Stranger Things. Režisérské duo bratrů Dufferových vzpomíná, jak Finn na place neustále sprostě nadával, až se ostatním dětským hercům červenaly uši. Jednu z hlášek mu nakonec tvůrci povolili říct i v seriálu. Jen si všimněte, co Mike říká na závěrečném plese Dustinovým vlasům: “Co se ti do prdele stalo?” Na Kinga ještě najdeme citaci v další scéně z pochodu po kolejích (podobná scéna je ve Stůj při mně) a celý flashback se zrozením Eleven hodně připomíná filmové OHNIVÉ OČI (Firestarter). A co ta mlha, která doprovází na vrakovišti Demogorgony? Je to MLHA od Kinga nebo MLHA od Carpentera?

Vedle Kinga je největší zásobárnou inspirace pro tvůrce Stranger Things režisér Steven Spielberg. Odkazy na jeho filmy jsou spíše drobnější, takže je shrneme najednou. Dustin a Steve se snaží kousky masa nalákat malého Demogorgona podobně jako lovci žraloka v ČELISTECH. Eleven chce jít na Halloween převlečená za ducha, aby ji nikdo nepoznal – stejně jako šel roztomilý mimozemšťan v E.T. Když Will otevře u sebe doma dveře a vidí rudou záři včetně přízraku monstra, vypadá to hodně podobně jako scéna z BLÍZKÁ SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU. Film POLTERGEIST sice Spielberg oficiálně nerežíroval, ale jeho vliv je velmi znát, takže civění Eleven na televizní zrnění sem patří také. INDIANA JONES A CHRÁM ZKÁZY (premiéra v roce 1984) – Kulatý Kraťas probudí Indyho z “transu” popálením – stejně jako Nancy v závěru vymítání Willa. A konečně JURSKÝ PARK – uvést v závěru do provozu laboratoř je možné stejným trikem jako v dinosauřím dramatu – někdo musí sejít do sklepa a znovu nahodit proud.

Našli jste nějakou jinou referenci? Napište nám o ní v komentářích. A nebo si tipněte, jaké další reference nás čekají v další sérii. Ta se má odehrávat v roce 1985, tedy v době kdy už naši hrdinové budou dál bojovat nejen s monstry, ale i s pubertou. To bude ideální materiál pro citace z tehdejších filmů jako Návrat do budoucnosti (bude se i cestovat v čase?) či Snídaňový klub – ostatně teen komedii KRÁSKA V RŮŽOVÉM už cituje závěrečný tanec Dustina a Nancy. Nebo dojde na akčňáky jako Rambo nebo Komando? Za rok se tu shledáme a rozebereme to do detailů.

Původně psáno pro Filmtoro.cz.

Foto: Netflix, Warner Bros, Sony, 20th Century Fox

Diskuze /17

PecaCZE

Taky koukáš na WatchMojo ? :)

#2 KevSpa
2.11.2017 | 15:56:26
KevSpa

#1 PecaCZE: Jo, takový komentář autora jistě potěší… po tom, kolik s tím strávil času.

#3 PecaCZE
webmaster
2.11.2017 | 16:01:26
PecaCZE

#2 KevSpa: Já jsem něco takovýho čekal, ale vážně jsem to nemyslel zle. Vím, že si s tím dal hodně práce a je určitě dobře, že udělal tenhle článek.

2.11.2017 | 16:09:48
seldon13

plagat Metallicy – Kill 'Em All z roku 1983 v izbe Billyho :)

2.11.2017 | 16:51:54
susannacmuk

Bob Newby presviedca Willovu matku aby sa prestahovali do jeho rodiska Maine. Pocas rozhovoru ktory sa odohraval v aute medzi Bobom a Willom (na ceste do skoly?), kde sa ho snazil Bob povzbudit aby bojoval proti nocnym moram, Bob spomina na jeho detstvo a na to ako trpel strasnymi nocnymi morami, v ktorych ho strasil klaun. if you know what i mean Nakoniec klauna odohnal svojou statocnostou (alebo slovami „go away“). Mohla by to byt fajn referencia na IT od Stephena Kinga, citala som aj rozne diskusie, kde ludia zdielali rovnaky nazor.

#6 anushka
2.11.2017 | 22:41:36
anushka

#5 susannacmuk: Bob a spojení s IT mě napadlo, hned jak pronesl větu „Do you want a baloon?“, když vyprávěl o tom klaunovi. Navíc říkal, že jeho rodiče prodávají dům ve státě Maine, kde se většina Kingových příběhů odehrává.

#7 susannacmuk
webmaster
2.11.2017 | 23:28:20
susannacmuk

#6 anushka: Priznam sa, chvilami som si naozaj myslela ze z Boba urobia nejaku zahadnejsiu postavu (tie creepy usmevy a zvlastne poznamky + backstory z Maine)…ale to bolo asi len mojou „deformaciou“ zo samotnej knihy IT :D

3.11.2017 | 22:32:24
Moor8

nevím, nevím… Některé věci mi přijdou, že přání je otcem mylšenky.

#9 ndroo7
4.11.2017 | 19:28:52
ndroo7

#8 Moor8: Jako jo, některé reference jsou zřejmé jako třeba to s tím klaunem a balónkem, ale taky bych řekl, že jsou nějaké údajné reference dost přitažené za vlasy. Třeba to vábení demopsa pomocí kousků masa. Jak jinak byste chtěli nalákat MASOžravou potvoru na určité místo? Dopisem? Asi těžko.

#10 pajajs
4.11.2017 | 23:51:20
pajajs

#9 ndroo7: Mně třeba to vábení demopsa pomocí kousků masa připomněla film E.T. :D

5.11.2017 | 12:47:31
Blom

Jurský park byl poznat hlavně ve scénách, kdy Bob zdrhá před Demo-psi = záběry, kdy v JP zdrhají v centru před Velociraptory. :)

Jinak musím říct, že to množství odkazů je vážně neskutečný a všechno je to skvěle provázané, až člověk tomu seriálu odpustí pár naprosto příšerných facepalm klišé (např. když si Bob zapomene vzít zbraň). Stranger Things je prostě to nej z tý skvělý béčkový kinematografie 80./90. let a ačkoliv si lidé v té době prožili mnoho těžkých chvil, člověku se skoro posteskne, že už je to všechno minulost.

5.11.2017 | 16:24:44
Alenn

Tak co byste chtěli, některý věci už natočený byli a málokdy se objeví něco uplně originálního :) proto každej vidí všude reference i když tam nejsou úmyslně.

5.11.2017 | 18:02:58
Nicker

83 – Return of the Jedi – El používá chvat jako Vader + celý akt slitování a nakonec i záchrany tlouštíka – Luka.

5.11.2017 | 20:32:25
misticjoe

Člověk se až diví, jak na ty všechny reference dokázali vůbec naroubovat nějaký příběh :) Někde jsem dokonce četl, že ta kamera, kterou kluci točí koledu, je ten samý typ, kterým Doc dokumentuje své testy na parkovišti v BTTF 1.

5.11.2017 | 23:10:34
Lovila veverky

Na Indiana Jonese a chrám zkázy nepochybně také odkazuje scéna, kdy se Nancy a Johnathan nemohou rozhodnout zda spát spolu, nebo odděleně. Každý sám v ložnici a pak se otevřou dveře…

9.11.2017 | 12:42:52
E.L.

A Kali je indicka bohyna smrti btw,..

13.11.2017 | 21:24:18
crazyWolf

Drobná chybka: Maxine neřídí Steveovo auto, ale svého bráchy.

10.1.2018 | 22:39:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Kniha Stranger Things

Co je kniha Stranger Things: Temný experiment vlastně zač?

Co je kniha Stranger Things: Temný experiment vlastně zač?

Nedávno jsme vás informovali o tom, že si můžete předobjednat nový knižní titul s názvem Stranger Things: Temný experiment. O jakou knihu vlastně jde?

Trailer ke třetí sérii

Thumbnail Play icon

Reklama

Recenze

Druhá série Stranger Things očima redaktorů Edny

Druhá série Stranger Things očima redaktorů Edny

Fanoušky napjatě očekávané pokračování loňského hitu je za námi. Povedlo se bratrům Dufferovým nadchnout diváky i podruhé? Více se dočtete v naší redakční recenzi.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakáty

Plakáty

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK